Jak vybrat velikost kostýmu

Pro vybrání správné velikosti kostýmů je potřeba se dobře změřit. I když možná znáte své míry opravdu dobře, neuškodí krátké povídání o tom, jak je to s velikostmi námi prodávaných kostýmů a proč a jak je vhodné se před koupí změřit.

Na úvod je třeba říci, že námi prodávané kostýmy neodpovídají konfekčním velikostem. Ač jsou z výroby označovány standardním způsobem (XS, S, M, L, XL ...), výsledné míry jsou různé a nelze se řídit jen podle uváděného označení velikosti.

A ještě poznámka: kostýmy nešijeme, nakupujeme je již hotové u našich zahraničních partnerů. Žádné úpravy kostýmů tak nejsou bohužel možné.

Proto u každého kostýmu uvádíme orientační míry. Vezměte, prosím, na vědomí, že uváděné míry jsou pouze orientační a vycházejí buď z vlastních měření, nebo z údajů výrobce. Pomineme-li fakt, že záleží na konkrétní postavě, jak bude kostým sedět, stává se občas také, že z výroby se kostýmy od sebe mohou o nějaký ten cm lišit, např. v šířce, šíři ramen či délce (většinou to bývá 1 - 2 cm). Tento fakt nemůžeme nijak ovlivnit. Přesto většina zakoupených kostýmů sedí dobře, to už můžeme za těch více než 7 let zkušeností říci.

V každém případě doporučujeme se před nákupem raději změřit. Jak na to?

Jak se správně změřit

Ukážeme si na ženské postavě. U pánů je to koneckonců obdobné.

blog-jaksemerit.jpg

A je obvod přes prsa. Měříme při uvolněném postoji s rukama volně visícíma podél těla. Měříme přes nejširší část.

B je obvod pasu. Před měřením je vhodné se ohnout nebo zakývat, abyste si našli přirozenou polohu. Měříme v nejužší části pasu. Metr příliš neutahujeme, aby bylo v kostýmu místo pro volný pohyb a dýchání.

C je obvod boků. Stojíme vzpřímeně s nohama u sebe. Měříme opět v nejširší části, přes kyčelní kost a zadeček.

D reprezentuje délku kostýmu od krku na zem. Stojíme vzpřímeně a měříme od středu klíční kosti až na zem.

E je pak celková výška postavy.

 

 

Kromě uvedených měr je často ještě potřeba změřit šíři ramen, délku rukávů, délku trupu od krku do pasu, délku kalhot či nohavic nebo délku sukně. U pokrývek hlavy pak přirozeně obvod hlavy.

 

 

Podívejme se, jak správně některé z těchto měr naměřit. Vždy se doporučuje měřit se ve dvou, resp. nechat se změřit.

Šíře ramen

blog-jaksemerit-1.jpg

Délka rukávu

blog-jaksemerit-2.jpg

Přejeme dobré míry!

A kdyby se Vám přesto nepodařilo vybrat vhodnou velikost, stále je zde možnost výměny :-)

 

Podle tagů

neděle pondělí úterý středa čtvrtek pátek sobota leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec