Materiál, to je základ

Materiál, to je základ

Nejběžnější dnes používaný materiál je cenově dostupné bavlněné plátno, příp. kombinace lnu a bavlny, pro svrchní oděvy pak také vlna. Pojďme si nyní přiblížit materiály, se kterými se u našich kostýmů můžete setkat. Je třeba umět rozlišit materiál a typ tkaniny.

MATERIÁL

BAVLNA

Není bavlna jako bavlna. Dnes existuje mnoho bavlněných plantáží, kvalita jejichž keřů se od sebe dosti liší. Námi prodávané bavlněné kostýmy patří materiálově většinově k tomu lepšímu. Bavlna má obecně poměrně dobrou pevnost v tahu a v oděru. Výrobky jsou příjemné na omak a mohou sát značné množství vlhkosti. Mezi nevýhody lze zařadit snadnější zmačkání či postupem času žmolkování. V naší nabídce najdete kostýmy i z ručně česané bavlny. Poznáte je tak, že nejsou hladké a jsou spíše hutnější. Jiné kostýmy jsou šité z pevného bavlněného plátna, na omak hladkého. Co se hustoty týče, zde se již jednotlivé kostýmy velmi liší. Zejména dámské blůzy jsou vyráběny spíše z lehké bavlny, někdy až mírně průhledné. Košile, kalhoty či sukně bývají naopak z bavlny hustší, někdy až tak husté a silné, že se blíží vlně. V popisech kostýmů uvádíme bavlnu jako lehkou, těžkou, příp. hutnou.

LEN

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Len je o něco pevnější než bavlna, vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Výrobky ze lnu jsou jakoby studené na omak, dobře snášejí praní, ale mají sklon k mačkavosti. Typická je pro ně nestejnoměrnost ("lněný" vzhled ve tkanině), tvrdší omak a malá tažnost. Nejčastěji se vyrábí v plátnové vazbě. Len býval ve středověku vyhrazen zejména chudším vrstvám obyvatelstva (dnes ho naopak seženete hůře :-) V naší nabídce najdete primárně kostýmy vyrobené z kombinace lnu a bavlny (ponejvíce košile), kdy podíl lnu bývá typicky 12 - 13%.

VLNA

Vlna je textilní živočišné vlákno získané ze zvířecích srstí. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Vlákna různé hrubosti se zpracovávají různými technikami. Může se mísit s jinými typy vláken, což je u námi prodávaných kostýmů velice časté (kvůli dostupnosti a ceně). Naprostá většina námi nabízených vlněných kostýmů je ze směsné vlny, kdy cca 70 - 80% tvoří vlna, zbytek pak umělá vlákna, ponejvíce polyester.

VISKÓZA

Jedná se o přírodní materiál. Vyrábí se z celulózy, nejčastěji z piniového dřeva, za použití dalších chemických aditiv (louhuje se, upravuje kyselinou sírovou atd.). Viskóza je velmi příjemný, prodyšný materiál, který je ovšem náchylnější ke zničení. Při praní v pračce doporučujeme šetrné praní na nízké teploty a nižší otáčky. Jde o moderní materiál, který si našel rozšíření ve 20. století jako náhrada za hedvábí a bavlnu.

USEŇ

Podle použití rozdělujeme usně na dva druhy - na nubukové a velurové. U nubukových tvoří lícová strana usně povrch výrobku a u velurových se jako vrchní strana použije rubová strana usně. S nubukovými usněmi se můžeme nejčastěji setkat u obuvi. Pozor si musíme dávat zejména na otěry a odřeniny. Bez řádné údržby usně provlhají (voda na nich navíc tvoří skvrny) a hůře se čistí. Větší znečistění se odstraňuje po zaschnutí jemným kartáčkem nebo pomocí speciálních čistících gelů. Pro zvýšení odolnosti proti vodě je nutné useň řádně impregnovat a impregnaci obnovovat, při aplikaci impregnačních prostředků jen pozor na změny vzhledu. Námi dodávané usně jsou vždy z výroby již základně promaštěné, přesto je potřebná standardní údržba.

POLYESTER

Moderní polymerový syntetický materiál, vyrábí se z ropy. Existuje velké množství polyesterových vláken, která se odlišují použitou technologií při výrobě, a díky tomu i svými vlastnostmi. Tento materiál je velmi nenáročný na údržbu, rychle také schne. V naší nabídce jej najdete jako příměs do vlněných kostýmů, příp. jsou z něj vyrobeny látky brokátového typu.

POLYAMID

Označení pro pružné a pevné syntetické materiály vyráběné z ropy. Známým polyamidem je např. i nylon. Bývá, stejně jako polyester, součástí směsné vlny.

TYP TKANINY

SAMET

Můžeme se setkat se sametem bavlněným a syntetickým (hedvábný je příliš drahý). Jako sametová se označuje jakákoliv látka, která má typický sametový vzhled, ať se již jedná o bavlnu nebo například o polyester. Tento typický vzhled vytváří přesah vlasových nití v tkanině. Různé druhy sametu vyžadují různou údržbu. Sametová úprava začíná být hojně využívána s příchodem renesance. V naší nabídce najdete převážně bavlněný samet.

KEPR

Tkanina se šikmými řádky jdoucími zprava doleva. Tato vazba poskytuje tkanině značnou odolnost.

PLSŤ (filc)

Jedná se o netkanou textilii, která vzniká buď suchým nebo mokrým plstěním (valchováním či vpichováním). Přílišným namočením ztrácí původní tvar. K plstění se používají jak živočišná, tak i umělá vlákna. Často se využívá na pokrývky hlavy.

FLAUŠ

Jde o tkaninu z mykané vlny s objemným, zdrsněným vlasovým povrchem. Je na pohled dosti podobný plsti. Typické použití je na pláště.

BROKÁT

Brokát je označení pro těžkou, tužší, bohatě vzorovanou tkaninu, obvykle se třpytivými nitěmi. Tká se v atlasové vazbě, většinou s žakárovým ústrojím (způsob výroby plošných textilií, kterým se dají vytvářet i větší vzory). Jeho obliba a použití výrazně stoupá v renesanci.

SATÉN

Satén je tkanina v atlasové vazbě s vysokým leskem na lícní straně. Je to krásná a na omak příjemná lesklá látka. Ta vyrobená z polyesteru je také velmi pevná. Satén býval luxusní materiál, vyráběl se ovšem z pravého hedvábí, které je dnes opravdu velmi drahé. Kouzlo saténu je v jeho přirozené splývavosti a šaty by to měly respektovat; i polyesterový satén pak může vypadat dobře. Uplatnění najde ale spíše u šatů ve stylu fantasy.

Materiál, to je základ

Historické kostýmy

| pro 31, 2022